Logo

HABERLER

Geleceğin AHEP’ li Şefleri Unişef’ te!

Her hafta Cumartesi günü beIN Gurme kanalında yayımlanan, sunuculuğunu ünlü oyuncu Kemal Uçar’ın, yönetmenliğini ise Anıl İlter’in yaptığı bir karavan ve 2 üniversiteli şefin yer aldığı “Ünişef” programı, bu hafta Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü öğrencileri ile çekim yaptı.
 

MUTLU YÜZLER İÇİN HAREKETE GEÇTİLER

Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi (AHEP) Sosyal Aktivite ve Sosyal Sorumluluk Topluluğu (SASST)   öğrencileri tarafından  Alanya çevresinde imkanları kısıtlı olan okullara hijyen ürünleri desteği sağlamak amacıyla geleneksel hale gelen  ve bu dönem dördüncüsü  gerçekleşen Ortaya Karışık etkinliği büyük ses getirdi. “Mutlu yüzler için, harekete geçin” sloganıyla uzun süredir gönüllülük faaliyetleri yapan üniversite topluluğu öğrencileri yine etkileyici bir etkinliğe imza attılar.
 

AHEP’TE FERMAN RÜZGARI

Üniversitemiz , 2010 yılında ülkemizi Eurovision şarkı yarışmasında temsil eden sevilen grup Manga’nın solisti Ferman Akgül ‘ü ağırladı.

Mimarlık Fakültesi dekanımız Prof. Dr. Zeynep Üstün Onur’un eski öğrencisi olan Mimar Ferman Akgül ve aynı Gazi Üniversitesi Mimarlık bölümü 2007 mezunları ve akademisyenler, mezuniyetlerinin 10. Yılı nedeniyle Alanya’da buluşarak özlem giderirlerken AHEP’li öğrencilere çok özel anlar yaşattılar.

ÇOCUKLAR GİBİ ŞENDİLER

 Üniversitemizin Sosyal Aktivite ve Sosyal Sorumluluk Topluluğu (SASST) öğrencileri geleneksel hale getirdikleri 23 Nisan Çocuk Şenliği etkinliğinde Ketenlik İlköğretim Okulu ve Bahçeşehir Koleji’ni ağırladılar.

ALANYA'DA SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZM VE SAĞLIK TURİZMİ

Bu yıl 41’incisi kutlanan “Turizm Haftası ve Aşçılar Bayramı” düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Bu doğrultuda Alanya Ticaret Odasında lise ve üniversite öğrencilerine yönelik bir panel düzenlendi.

SAĞLIKLI BESLENMEYİ ÖĞRETECEKLER

 Üniversitemiz Sosyal Aktivite ve Sosyal Sorumluluk Topluluğu (SASST) öğrencileri, Alanya’nın başarılarıyla adından sıkça söz ettiren diyetisyenlerinden Eda Arıkan ile Sağlıklı Beslenme üzerine bir eğitim gerçekleştirdi.

MİMARLARI AĞIRLAMAYA DEVAM EDİYORUZ

Üniversitemiz ve Mimarlar Odası Alanya Temsilciği ortaklığında düzenlenen “TSMD/ Koleksiyon Mimarları Ağırlıyor” etkinliğinin üçüncüsü geçtiğimiz günlerde Alanya Kalesi Tarihi Sarnıç’ta gerçekleşti.

AHEP LEZZET USTALARIYLA BİR ARADAGeçtiğimiz günlerde Denizli'de gerçekleşen, Tüm Aşçılar ve Pastacılar Konfederasyonu (TAŞPAKON) ve Denizli Aşçılar ve Pastacılar Derneği’nin iş birliği ile düzenlenen Yöresel Gastronomi Festivali’nde Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi (AHEP)  öğrencilerinden Yunus Arda TOPAK, Ayşegül EROL, Ünal Gönen ISLAKOĞLU, Eren ÇINAR ve Emine Gizem Nur SAYGILI katılımcı olarak yer aldı. 

TİYATROYA BAŞLANGIÇ EĞİTİMİ

 Üniversitemiz Sosyal Aktivite ve Sosyal Sorumluluk Topluluğu (SASST) ve Alanya Belediye Tiyatrosu işbirliğinde "Tiyatroya Başlangıç" eğitimlerimiz başladı. 

AKDENİZ’DEN DÜNYAYA AÇILAN ÜNİVERSİTE: AHEP

 Üniversitemiz geçtiğimiz hafta boyunca Akdeniz Bölgesi’nde çeşitli fuarlarda adını duyurdu. 

GURUR TABLOSUNA BİR YENİSİ EKLENDİ


Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi(AHEP) Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü öğrencileri aldığı ödüllere bir yenisini ekledi. 

Geçtiğimiz günlerde İstanbul'da gerçekleşen İstanbul Culinary Cup adlı yarışmada ikinci sınıf öğrencilerimizden Ahmetcan Arıtürk ve Doruk Çarıkçıoğlu aldığı üçüncülük ödülüyle hem Alanya hem de Alanya HEP Üniversitesi için gurur kaynağı oldu.

ALANYA LİSESİ AHEP KONUĞU

Üniversitemiz akademisyenleri, Alanya  Lisesi son sınıf öğrencileriyle sınav öncesi motivasyon sağlamak, üniversite tercihlerinde öğrencilere yardımcı olmak ve Üniversitemizi tanıtmak amacıyla bir araya geldi. 

AHEP GELENEKSEL AŞÇILAR BULUŞMASI’NDAYDI

1 -2 Nisan tarihlerinde Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleşen Türkiye Aşçılar Derneği’nin düzenlediği '6'ncı Geleneksel Aşçılar ve Tedarikçiler Buluşması'nda üniversitemiz öğrencileri ve Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet D. Öner’de yer aldı. Alanya Belediyesi’nin fuar alanına kurduğu dev 'Alanya Geleneksel Mutfağı' standında Alanya’nın yöresel tatları katılımcılara, yalnızca Alanya yemeklerinin ikramından oluşan menü sunuldu. Akdeniz Aşçılar Derneği, üniversitemizin Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü öğrencileri ve Alanya Belediyesi mutfak ekibi iş birliğiyle gerçekleştirildi.

HAZIRLIK ÖĞRENCİLERİMİZDEN SAĞLIK SORUNLARINA ALTERNATİF VE ORGANİK ÇÖZÜMLER

Üniversitemizin Hazırlık Programı öğrencileri, müfredatlarının önemli bir parçası olan ‘’Theme’’  (tema) çalışması için hazırladıkları, belirli sağlık sorunlarına alternatif ve organik çözümler önerdikleri projelerini sergilediler.
Sergiyi dolaşan öğretim elemanları öğrencileri dinleyerek çalışmalarını notlandırdı.

AHEP MUTFAĞINDA YÖRESEL TATLAR

Alanya Belediyesi’nin Yemek Atölyesi ekibi, üniversitemizin Gastronomi ve Mutfak Sanatları mutfağında yöreye özgü yemek ve lezzetleri tanıtacağı Aşçılar ve Tedarikçiler Buluşması için usta aşçılara yöresel lezzetlerin tarifini öğretti.

Alanya Belediyesi 2 Nisan’da, Mutfak Mirası Alanya proje kapsamında yöresel yemek ve lezzetleri tanıtacağı Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenecek Aşçılar ve Tedarikçiler Buluşması için hazırlıklarına tüm hızıyla devam ediyor. Yapılan hazırlıklar çerçevesinde İstanbul’dan gelen Aşçılar Derneği Yönetim Kurulu ve Akdeniz Aşçılar Derneği üyelerine yöresel lezzetlerin hazırlanması için eğitim verildi. Üniversitemizin Gastronomi ve Mutfak Sanatları mutfağında gerçekleşen keyifli eğitimde yemek yazarı, şef ve televizyon programcısı Elif Korkmazel’de kursiyerler arasındaki yerini aldı. 

 

AHEP'TE AKTİF TOPLULUKLAR

Alanya HEP Üniversitesi Sosyal Aktivite ve Sosyal Sorumluluk Topluluğu (SASST) ve Türkoloji Araştırmaları Topluluğu (TÜAT) öğrencileri geçtiğimiz haftayı sosyal ve kültürel faaliyetlerle geçirdi.

AHEP ADINI DÜNYA’YA DUYURMAYA DEVAM EDİYOR

 Üniversitemizin Yabancı Diller Yüksekokulu Müdürü Güler Siper Saksi, INTED 2017, 11.Uluslararası Teknoloji, Eğitim ve Kalkınma Konferansı’nda Alanya HEP Üniversitesi’ni sunduğu bildiriyle temsil etti. 

AHEP’TEN KARİYER FIRSATI

Üniversitemizde havalimanı şirketi ATÜ Turizm İşletmeciliği yöneticileri öğrencilerle havacılık ve havacılıkta hizmet sektörü üzerine konferans verdi.

HEP ÖDÜLLÜ

Üniversitemiz bir ödüle daha imza attı. Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü öğrencilerinden Ahmet Can Arıtürk bu yıl 7.si gerçekleştirilen Şef Mavi Fethiye Ulusal Yemek Yarışması’nda altın ve gümüş olmak üzere iki madalya alarak Üniversitemizin adını ulusal bir yarışmada duyurdu. 

ENGELLERİ KALDIRIYORLARAlanya  HEP Üniversitesi öğrencileri engelleri kaldırmaya devam etmek için  Türk İşaret Dili Akademisi Alanya eğitmenlerinden Serpil Cansevdi ile birlikte işaret  dili eğitimine  başladı. Sosyal Aktivite ve Sosyal Sorumluluk Topluluğu tarafından  düzenlenen eğitimin ilk dersi gerçekleşti. Öğrencilerin  oldukça  yoğun  ilgi gösterdiği  eğitim dönem  sonuna kadar devam edecek.

foot