Ulaşım ve Barınma

BARINMA İMKANLARI
Alanya, sahip olduğu doğal ve kültürel çekicilikleriyle birlikte özellikle 1980'li yıllardan sonra yörede gerçekleştirilen turizm yatırımları ve hız kazanan turistik hareketler sonucunda, aldığı yerli ve yabancı göçü ile birlikte hızlı bir kentleşme sürecine girmiştir. Alanya 1950'li yıllara kadar küçük bir balıkçı kasabası, narenciye ve muz üretimine dayalı bir tarım kentiyken, bugün turizm kentsel yaşamın bir parçası haline gelmiş ve Alanya bir turizm kenti kimliğine bürünmüştür.

Alanya'da kent ile iç içe girmiş bir turizm gelişimi turistik tesislerin yanında başta yeme içme sektörü olmak üzere seyahat işletmeleri, eğlence işletmeleri ve diğer sektörlerin de gelişmesini sağlamıştır. 1990'lı yılların ortalarında otellerin yanında apart otel işletmeleri de giderek artış göstermiştir. Son yıllarda ilçede yabancılara yönelik konutlar yapılmaya başlanmış ve sadece 2003- 2005 arasındaki üç yıllık bir dönemde on binin üzerinde konut yapılmış ve satışı gerçekleştirilmiştir. Alanya, bu gelişimini uzun yıllara dayanan turizmdeki tecrübesiyle beraber yerli ve yabancı öğrencileri bünyesine katarak  devam etmektedir.

Alanya HEP Üniversitesi’nin, öğrencilerin konaklamasına yönelik anlaşmalı apartları bulunmaktadır. 5 yıldızlı apart otelden, öğrencilere uygun ev seçenekleri mevcuttur. Fiyatlar 300 TL ile 1000 TL arası değişmektedir. Ayrıca şehirde öğrencilerin kalabileceği özel ve devlet yurtları da bulunmaktadır.​

DENİZ ULAŞIMI
Alanya Limanına ; Türkiye limanlarından direk gemi seferi yoktur. Fakat özel yat ve tekneleri ile gelmek isteyenler için şehir merkezini 6-7 Km batısından yat limanı mevcuttur.  Alanya Limanı özelleştikten sonra; özellikle israil gemileri ve diğer Avrupa ülke gemileri hafta sonu turlar düzenlemektedir. Deniz yolu ile yılda ortalama 100 gemi ve  80 bin turist gelmektedir. Bunun yanında yaz aylarında Alanya ile Kıbrıs(Girne) arasında günü bilir seferlerde yapılmaktadır.  Deniz yolu ile  Kıbrıs'a gitmek isteyen bir çok vatandaşımız Alanya Limanından gitmektedir.

KARAYOLU ULAŞIMI VE OTOBÜS SEFERLERİ
Alanya sahil şeridi boyunca uzanan kara yolları ile tatilcilerin kolay ulaşımı için ve yol üzerinde hoşlandıkları yerde kalabilmeleri için gayet uygun bir şehirdir. Alanya'nın Türkiye içersindeki En uzak şehre uzaklığı 24 saati geçmez. Bunun Yanında Türkiye'yi bir ağ gibi sarmış büyük ana yollara da yakındır.
 
Şehir Mesafe Süre
İstanbul 860 km 9.5 saat
Ankara 570 km 6 saat
Konya 300 km 4 saat
Kapadokya 495 km 5.5 saat
Pamukkale 370 km 4.5 saat 
İzmir 580 km 7 saat
Antalya 135 km 1.5 saat
Mersin  355 km 6 saat
Adana 410 km 7 saat
 
 
Alanya HEP Üniversitesinde okumaya hepinizi bekliyoruz.