Sıkça Sorulan Sorular

 
1. Neden Alanya HEP Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü tercih edilmelidir?
 
  • Alanya HEP ÜniversitesiGastronomive Mutfak Sanatları Bölümü öğrencilerine alanında uzman akademisyen ve şef kadrosu ile uygulamalı ve teorik eğitim vermektedir.
  • Öğrenciler her yıl yaz doneminde restoran, otel, ikram hizmetleri vb. alanlarında çalışan işletmelerde uygulama dönemi eğitimi yapma fırsatına sahip olur ve bu dönem eğitimlerinin bir parçası olarak notlandırılır.
  • Gastronomive Mutfak Sanatları Bölümü öğrencilerini bilgi ve becerilerini artırabilecekleri yarışma, sergi, seminer ve atölye çalışmalarına katılımları konusunda destekler.
  • Öğrenciler kariyer seçeneklerini destekleyecek şekilde fakültenin diğer bölümlerinden ders alabilirler.
  • Üniversite konumu öğrencilerin gelecekte çalışabilecekleri aday işletmeler olarak nitelendirilen çok çeşitli restoran ve otellerin bulunduğu ve halihazırda lider turizm destinasyonlarından biri olan Alanya`da yer almaktadır.
 
 
 
2. Lisans Programının eğitim süresi kaç yıldır?

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü için eğitim 1 yıl zorunlu hazırlık eğitiminin başarıyla tamamlanmasından sonra 4 yıl bölüm eğitimi ile devam etmektedir.
 
 
3. Eğitim ücreti ne kadardır? Programın ücretinde taksitlendirme yapılacak mıdır?

2016–2017 eğitim öğretim dönemine ait ücret bilgilerine aşağıda bulunan bağlantıdan ulaşabilirsiniz:
http://www.ahep.edu.tr/tr/puanlar-ve-ucretler.
 
 
4. Programda burslu olarak okumak mümkün müdür? Burslu program neleri kapsamaktadır?

 
Gastronomi ve Mutfak SnatlarıBölümü`nde burslu olarak okumak mümkündür. Her yıl yayımlanan ÖSYM tercih kitapçığında açıklanan kontenjanlar ve burs oranları çerçevesinde üniversitemizde burslu olarak eğitim görebilirsiniz. Bursluluk süresi, 1 yıl İngilizce hazırlık sınıfı ve devam eden 4 yıl ( 4 güz – 4 bahar – 3 yaz dönemi) lisans eğitimini kapsamaktadır.
 
 
5. Eğitim dili nedir?

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü `nde Alanya HEP Üniversitesi`nin tüm lisans bölümlerinde olduğu gibi eğitim dili 100% İngilizce `dir.
 
 
6. Eğitim programında seçmeli olarak ikinci yabancı dil imkanıvar mıdır?

 
Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü öğrencileri ikinci sınıftan itibaren ikinci bir yabancı dil dersine kayıt yaptırabilirler.
 
 
7. Programın puan türü nedir?

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü için TS-2 puanı ile tercih yapılmaktadır.
 
 
8. Uygulama dönemi ne kadar sürmektedir?

Uygulama dönemi yaklaşık 12 haftalık süreyi (1 dönem) kapsamakta olup, her yıl akademik takvimde başlangıç ve bitiş tarihleri açıklanmaktadır.
 
 
9. Uygulama dönemine katılmak zorunda mıyım?

Uygulama dönemlerinin tamamını başarı ile tamamlayan öğrenciler mezun olabilmektedir. Uygulama döneminde başarısız olan öğrenciler bu dönemi tekrarlamak zorundadır.
 
 
10. Konaklama imkânlarınız nelerdir?

Alanya HEP Üniversitesi’nin, öğrencilerin konaklamasına yönelik anlaşmalı apartları bulunmaktadır. 5 yıldızlı apart otel, öğrenciler için uygun fiyatlı evler gibi seçenekler mevcuttur. Fiyatlar 300 TL ile 1000 TL arası değişmektedir. Ayrıca şehirde öğrencilerin kalabileceği özel ve devlet yurtları da bulunmaktadır.
 
Alanya HEP Üniversitesinde okumaya hepinizi bekliyoruz.